Camba

Hvad der startede som et showroom for en bryggeriudstyrsproducent, blomstrede hurtigt op til en pioner inden for den tyske craft beer-bevægelse. Vi taler om det bayerske bryggeri Camba, som ikke kun er hjemsted for utallige fremragende håndværksøl, men også har produceret en række gode bryggere.

Fra et showroom til et succesfuldt bryggeri

For på imponerende vis at præsentere funktionaliteten af sine bryggesystemer for sine kunder, besluttede bryggesystemproducenten BrauKon i 2008 at bygge et showroom med et fuldt funktionelt bryggesystem. Truchtlaching, et distrikt i Seeon, ligger i det idylliske Traunstein-distrikt. Her købte Markus Lohner, grundlægger af BrauKon, den gamle mølle ved bredden af Alz og udstyrede den med et topmoderne bryggesystem. Et innovativt showbryggeri med den nyeste teknologi blev skabt. Navnet Camba henviser til den århundreder gamle bryggeritradition i Bayern og blev tidligere brugt som navn for bryggerum i klostre. Camba Bavaria blev født, og brygningen kunne begynde. De første bryg i BrauKons showroom var dog så succesfulde, at bryggeudstyrsproducenten hurtigt besluttede ikke længere kun at dele øllet med potentielle kunder. Markus Lohner besluttede at give det lille bryggeri en chance og gik på markedet med øllene brygget i showroomet. Hans mod blev belønnet, og Camba Bavaria måtte efter meget kort tid udvides. Det andet sted i Seeon huser nu bryggeriudstyrsfabrikken og et topmoderne bryggeri, hvor der brygges Camba Bavaria-øl.

Til toppen med tradition og innovation

Siden da har Camba stået for god bayersk øl. Bryggeriet praktiserer ærligt bryggerhåndværk, som er baseret på utallige generationers bryggers rige tradition og erfaringsrigdom. Med en stor opdagelsesånd og Bayerns unikke kulturlandskab som inspiration, brygger teamet øl med karakter. Bryggerne kombinerer bryggetradition med innovation og den nyeste teknologi. Resultatet er et bredt udvalg af de fineste øl, der tilgodeser enhver smag med klassiske bayerske ølstile, kreative håndværksøl og ægte ølspecialiteter såsom fadlagrede eksempler. Fordi Camba blev grundlagt fra et bryggeriproduktionsanlæg, har bryggeriet et enestående netværk i ølbranchen og kan trække på et enormt væld af erfaring, viden og knowhow. Kunden drager fordel over hele linjen og modtager et produkt, der er lavet af håndplukkede råvarer af enestående kvalitet ved hjælp af innovativ teknologi og traditionelle bryggefærdigheder. Det bliver faktisk ikke bedre. Cambas tilbud omfatter omkring 40 forskellige specialøl, som har givet holdet et ry som et af de mest kreative bryggerier i Tyskland.

Brauerei 17__maf__logo_camba_1697

Camba Bavaria GmbH
Gewerbering 3
83370 Seeon

Deutschland DE

brauerei@cambabavaria.de

Oplev flere bryggerier

Fås hos os

Brauerei Hop Gun
UK/US Ales
Camba
€ 5,39
EINWEG 0,44 L CAN - € 12,25 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Camba Island
India Pale Ale
Camba
€ 6,29
EINWEG 0,44 L CAN - € 14,30 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Black Shark
Mørk og sort øl | India Pale Ale
Camba
€ 6,09
EINWEG 0,44 L CAN - € 13,84 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Hell
Bayersk bleg
Camba
€ 3,39
EINWEG 0,44 L CAN - € 7,70 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Chiemsee Pale
Andre stilarter
Camba
€ 4,39
EINWEG 0,44 L CAN - € 9,98 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Chiemsee Black
Mørk og sort øl | Tyske pilsnerøl
Camba
€ 4,39
EINWEG 0,44 L CAN - € 9,98 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Nelson Reloaded
Flerkorns øl | Hvedeøl
Camba
€ 5,39
EINWEG 0,44 L CAN - € 12,25 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Chiemsee Wit
Frugt-, urte- og krydderøl | Flerkorns øl | Andre stilarter
Camba
€ 4,29
EINWEG 0,44 L CAN - € 9,75 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Chiemsee Hopla
Tyske pilsnerøl
Camba
€ 4,39
EINWEG 0,44 L CAN - € 9,98 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei IPA
India Pale Ale
Camba
€ 5,59
EINWEG 0,44 L CAN - € 12,70 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Imperial IPA
India Pale Ale
Camba
€ 6,09
EINWEG 0,44 L CAN - € 13,84 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Amber
UK/US Ales
Camba
€ 5,59
EINWEG 0,44 L CAN - € 12,70 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Braumeister Edition #102 - Twins Brew - September 2026
India Pale Ale
Camba
€ 5,79
EINWEG 0,44 L CAN - € 13,16 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Braumeister Edition #101 - Lumveld- August 2026
Belgisk ale
Camba
€ 5,69
EINWEG 0,43 L CAN - € 13,23 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Jager Weisse
Hvedeøl
Camba
€ 3,79
EINWEG 0,44 L CAN - € 8,61 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei Free IPA
India Pale Ale
Camba
€ 5,19
EINWEG 0,44 L CAN - € 11,80 / LTR
Tilføj til kurv
Brauerei New Zealand Sunset
UK/US Ales
Camba
€ 5,89
EINWEG 0,44 L CAN - € 13,39 / LTR
Udsolgt
Brauerei Summer Kiss
Andre stilarter | Flerkorns øl
Camba
€ 4,79
EINWEG 0,44 L CAN - € 10,89 / LTR
Udsolgt
Brauerei Paragraph 14
Pilsner
Camba
€ 5,39
EINWEG 0,44 L CAN - € 12,25 / LTR
Udsolgt
Brauerei Winter Zauber - Märzen
Tyske pilsnerøl
Camba
€ 4,39
EINWEG 0,44 L CAN - € 9,98 / LTR
Udsolgt
?> Resultater
1 2 3 »